Hoppa till innehållet

Kakor på Huge.se

Vi använder kakor (cookies) för att ge dig bästa möjliga funktion på vår webbplats. Innan du godkänt sätter vi bara nödvändiga kakor. Du kan välja vilka kakor vi får använda. Vad är kakor?

Nya horisonter för Flemingsberg

Golv, väggar och tak i all ära – men det är detaljerna som gör ett hem levande. Häng med keramikern Ylva W. Franzén i verkstaden där hon skapar konst för Huges nya bostäder.

De långa korridorerna i Gustavsbergs gamla porslinsfabrik rymmer både glashytta, keramik­ugnar och ateljéer för drygt hundra konstnärer. Här har Ylva W. Franzén hittat sitt andra hem.
– Det är lyxigt att vi är så många här. Man ­inspireras av varandra och delar tips. Som kera­miker blir man aldrig fullärd, säger hon. 

Ylva W. Franzén står vid ett bord med kavel i handen
Ylva trodde först att hon skulle arbeta med glas – sedan föll hon för keramiken.

 Trots sina snart 20 år som yrkesverksam konstnär är Ylva fortfarande nyfiken och öppen för nya tekniker. I hennes egen ateljé finns en stor arbetsbänk och hyllor fyllda med verktyg, kavlar, färg – och fem små miniatyrer av entréerna i Flemingsberg.
– Så här kommer det se ut när det är klart. Jag bygger alltid modeller för att testa färgerna. Utmaningen i det här projektet är att alla trapphus ser olika ut, så färgkombinationerna måste passa alla, berättar hon.

Konstverket Ylva skapar för Huges nya hus består av glaserade kakelplattor i stengods. Varje platta har två olika glasyrer som möts på mitten och bildar en ny färg – en horisont. Temat för verket är just ”horisonter”.
– Jag inspireras av platsen. Flemingsberg präglas av lärande och framåtanda, både nu och när om­­rådet växte fram på 60- och 70-talen. Temat utgår från ordet ”förståelsehorisont”, men horisonter finns överallt och var och en tolkar dem på sitt sätt.

färgprov på kakelplattor

För Ylva kändes det viktigt att skapa något som ger hopp och speglar ­platsens historia. Idén med horisonter kom till henne när hon besökte Flemingsberg i researchsyfte och läste både historie­böcker och böcker skrivna av barn och pedagoger på 80-talet.
– Jag fick inblick i hur det är växa upp och bo här. Det är en mäktig känsla att det jag skapar kommer finnas kvar så länge och vara en del av så många människors vardag. Och det är beundransvärt av Huge att prioritera konst som alla kan ta del av, säger hon.

Huges nya bostadskvarter på Hälsovägen och Medicinvägen i Flemingsberg är först ut i kommunens stora satsning – från centrum ner till pendeltåget. Här bygger Huge både studentlägenheter och vanliga hyresrätter, från smarta ettor till rymliga femmor. Idén att inkludera konst i nybyggen kom från Huges styrelse och har nu blivit verkligehet.
– Det känns så fint att vi satsar på det, både för konstnären och hyresgästerna. Entréerna passerar alla varje dag. Jag hade nog känt ”vad kul att de har gjort något för oss som ska bo här”, säger Disa ­Roxner, projektledare på Huge.

Att det var just Ylva som fick uppdraget kändes extra fint – det är inte första gången hon skapar något för Huge.
– Ett av mina första uppdrag var ett verk i flera delar till Visättraskolan, som då ägdes av Huge. Jag var helt nyexaminerad och det förtroendet betydde mycket. Det är roligt att jobba tillsammans igen, säger hon.

År 2006 gick Ylva ut Konstfack, men det var inte alltid självklart att hon skulle arbeta med keramik. Med småländska rötter och glasbruk i släkten trodde hon länge att glas skulle bli hennes material. Sedan föll hon för leran.
– Keramiken tillför både värme och liv. Den är naturlig och strävar inte efter perfektion. Äldre material skapar en fin kontrast i nyproduktion och keramiken är så hållbar att den kommer bestå längre än huset.

Hon hoppas att de som flyttar in kommer att ­trivas med keramikplattorna.
– Det bästa med offentlig konst är att den är demokratisk. Alla har inte råd att köpa konst till sina hem. Därför känns det extra fint att få dela med sig till många, säger hon.  

Läs reportaget i Huges kundtidning Värden nr 4 2025

Så här ser det ut i trapphuset när konstverket är på plats

Kontverk, kakelplattor i vackra färger, i trapphus på Hälsovägen

Senast uppdaterad: